Jak dobrać filtr do uzdatniania wody ?
Aby dobrać właściwy filtr do wody, odpowiadający państwa potrzebom, proszę wypełnić FORMULARZ DOBORU FILTRA. Zostaną Państwu zaproponowane dostępne u nas rozwiązania.Kiedy należy zainstalować filtr do wody ?
Wiele osób uważa, że nie jest im potrzebny żaden filtr - przecież woda dostarczana do naszych mieszkań i domów jest uzdatniana przez jej dostawcę - przedsiębiorstwa wodociągowe. Jest to częściowa prawda. Przede wszystkim, normy dotyczące jakości wody pitnej (pobierz ustawę), są różne w różnych krajach. Dociekliwa osoba zada sobie pytanie: jak to jest, że w naszym kraju dopuszczalna ilość np. wapnia w wodzie jest o wielkości X a w innym kraju (np. w krajach skandynawskich), dopuszczalna ilość jest wielokrotnie mniejsza ? Czym obywatel naszego kraju różni się, że może przyjmować większą ilość danego pierwiastka czy też związku niż obywatel innego kraju ? To wszytko jest kwestią praktyczną - jeżeli nie jest realne uzdatnić wodę na skalę masową do wyśrubowanych norm, należy ... zaniżyć normy. Inna sprawa, że sposób uzdatniania wody - zwłaszcza w kwestii czystości biologicznej - pozostawia wiele do życzenia. Powszechne chlorowanie wody nie pozostaje obojętne dla organizmów żywych - eliminuje mikroorganizmy, ale wpływa szkodliwie również na organizm człowieka. Kolejna sprawa, to przesył wody od stacji uzdatniania do odbiorców. Rury przesyłowe są niejednokrotnie w opłakanym stanie - woda podczas przesyłu może osiągnąć stopień skażenia większy, niż woda dostarczana do zakładów wodociągowych. Co gorsza, podczas przesyłu wody, często dostają się do niej bardzo szkodliwe pierwiastki, które natywnie nie występują w wodzie dostarczanej do zakładów wodociągowych. Jednak wody w punktach jej pobierania przez domowników, nikt nie bada ... (przykładowe zanieczyszczenia).
Często dopiero w obliczu choroby, poszukujemy wszelkich sposobów na poprawę własnego zdrowia, czy też zdrowia osób nam bliskich. Niestety niekiedy jest już za późno. Przykładowo popularne kamienie nerkowe są wynikiem m.in. odkładania się przez wiele lat wapnia, którego podwyższony poziom posiadają osoby spożywające wodę twardą.
Jeżeli regularnie kupujecie Państwo wodę mineralną, to jest to zapewne wynik Państwa niezadowolenia z jakości wody kranowej. Koszt zakupu wody mineralnej, wielokrotnie przewyższa koszt nabycia domowego systemu odwróconej osmozy i jego eksploatacji ! Nie bez znaczenia jest to, że woda jest kłopotliwa w transporcie (ciężar) i należy ją magazynować aby przypadkiem nie zabrakło w niedzielny wieczór. Ten problem nie istnieje w systemach RO - czysta i zdrowa woda jest dostępna zawsze.
Często można spotkać się z opinią, że systemy odwróconej osmozy wyjaławiają wodę - wręcz produkują wodę destylowaną. Nie jest to prawda. Serce systemu RO (Reverse Osmosis - Odwrócona Osmoza), czyli membrana osmotyczna, oczyszcza wodę bardzo dokładnie, faktycznie usuwając z niej oprócz zanieczyszczeń, również minerały (jednak nie w 100%). Dlatego nie jest zalecane spożywanie wody ze zubożonych wersji systemów RO. Oferowane przez nas systemy RO posiadają końcowe mineralizatory dolomitowe, które posiadają atesty PZH. Mineralizatory te, nasycają wodę niezbędnymi dla ludzkiego organizmu minerałami (w obudowach mineralizatorów znajdują się naturalne złoża dolomitowe). Poziom minerałów w wodzie z systemu odwróconej osmozy, odpowiada poziomowi minerałów w wodzie mineralnej-niskozmineralizowanej.
Śmiało można wysnuć wniosek, że zakup filtra do wody, ze wskazaniem na domowy system odwróconej osmozy, jest polecany każdemu. Aktualnie bardzo niskie koszty eksploatacji (poniżej 100 zł rocznie) dodatkowo przechylają szalę na stronę domowych systemów uzdatniania metodą RO.
1.
Dobór filtra do wody, prawie zawsze powinno się poprzedzić badaniem wody. Profesjonalnymi badaniami laboratoryjnymi zajmują się m.in. stacje SANEPID. Badania wody wykonują również różne, lokalne instytucje (np. uczelnie). Takie badanie powinno się wykonać w przypadku posiadania własnego ujęcia wody (studnia). W przypadku ujęć miejskich (gminnych), o parametry wody można zapytać w miejscowym przedsiębiorstwie wodociągowym.
Wyjątkiem, gdy można pominąć wykonywanie testu wody, przed zakupem urządzenia do uzdatniania, jest sytuacja gdy kupujemy system odwróconej osmozy. Specyfika urządzeń tego typu i dokładność oczyszczania wody, powodują, że bez względu na występujące w wodzie zanieczyszczenia, woda uzdatniona będzie nadawała się do picia bezpośrednio z kranu.
Ogólne badanie podstawowych parametrów wody, można również przeprowadzić samemu, przy pomocy prostych testów do wody. W tym celu można wykorzystać testy akwarystyczne bądź też testy dostępne w naszym sklepie (kliknij). Testery oparte na aktywnych paskach, nie są bardzo precyzyjnym sposobem na oznakowanie poziomu występujących w wodzie zanieczyszczeń, jednak są wystarczająco dokładne, aby pomóc dobrać właściwe urządzenie.
Można również starać się określić rodzaj występujących w wodzie zanieczyszczeń, na podstawie testu organoleptycznego. Charakterystyczne objawy towarzyszące różnym zanieczyszczeniom są następujące:
Mętność wody: W wodzie znajduje się duża ilość nierozpuszczonych zanieczyszczeń nieorganicznych i organicznych. Typowo jest to muł i szlam oraz większe cząstki organiczne. Niekiedy zwiększona mętność wody, spowodowana jest wysoką zawartością żelaza rozpuszczonego w wodzie.
Biały nalot na sprzęcie AGD i armaturze wodnej (tzw. kamień): Jest to zwykle nalot powstały w wyniku osadzenia się węglanów wapnia i magnezu. Jest to typowy objaw towarzyszący tzw. twardej wodzie.
Rdzawy nalot (zacieki) na sprzęcie AGD i armaturze wodnej: Jest to zwykle nalot powstały w wyniku występowania w wodzie dużej ilości żelaza rozpuszczonego. Charakterystycznym objawem towarzyszącym, jest metaliczny posmak wody.
2.
Gdy posiadamy już informacje o choćby podstawowych parametrach wody, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy uzdatniana ma być woda w całym domku/mieszkaniu (obiekcie), czy też wyłącznie ta, którą pobieramy do spożywania czy też np. do kąpieli.
Wybranie opcji uzdatnia wody w całym obiekcie, z reguły jest bardziej kosztowne w zakupie i mniej kosztowne w eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również wygoda eksploatacji - urządzenia uzdatniające wodę w całym obiekcie, znajdują się w jednym miejscu i należy pamiętać o okresowych wymianach materiałów eksploatacyjnych dla jednego zestawu urządzeń. Wadą tego typu rozwiązania jest jednak konieczność wygospodarowania większej przestrzeni na urządzenie - dlatego tego typu rozwiązania, są najczęściej wybierane przez właścicieli domków.
W przypadku wyboru urządzeń do uzdatniania wody w kilku punktach jej pobierania, koszt zakupu typowo jest mniejszy i może być rozłożony w czasie (dedykowane filtry do poszczególnych zastosowań - np. filtr pralkowy, prysznicowy, kuchenny itd - mogą być kupowane sukcesywnie). Koszt eksploatacji bywa jednak większy niż w przypadku centralnego uzdatniania wody (choć i tutaj bywają wyjątki). Kłopotliwa może być konieczność pamiętania o wymianie materiałów eksploatacyjnych w kilku urządzeniach - często w różnym czasie.
cdn...