Węglowe
Wkłady węglowe do filtrów wody to potoczna nazwa wkładów uzdatniających wodę metodą adsorpcji, czyli wiązania cząsteczek zanieczyszczeń na powierzchni materiału filtrującego wodę w mikroporach o średnicy poniżej 2 nm (nanometrów). Do produkcji wkładów używa się węgla aktywowanego (aktywnego), którego cechą jest bardzo duża powierzchnia w stosunku do masy (blisko 4 tys m² na gram w przypadku najlepszych rodzajów węgla aktywnego). Węgiel aktywowany stosowany do filtracji wody, występuje głównie w odmianach: bitumiczny, antracyt i z łupin orzecha kokosowego. Szczególnie ta ostatnia odmiana jest polecana do uzdatniania wody.
Wkłady filtrujące z węglem aktywnym oferowane są w dwóch zasadniczych wersjach: granulat węglowy i blok węglowy. Wkłady z granulatem węglowych stosowane są w filtrach narurowych, kuchennych itp, gdzie większe niż w przypadku bloku węglowego pylenie (głównie nowego wkładu) nie jest przeszkodą. Bloki węglowe instaluje się w filtrach działających na zasadzie odwróconej osmozy oraz w tych instalacjach, gdzie należy zminimalizować ryzyko przedostania się do wody drobin węgla (np. przed centralnymi stacjami uzdatniania wody, typu odżelaziacze, zmiękczacze itp).
Węgiel aktywny skutecznie redukuje zanieczyszczenia organiczne, chlor i jego pochodne a w przypadku niektórych odmian węgla również metale ciężkie. Sprawdza się w uzdatnianiu wody przeznaczonej do celów spożywczych, higienicznych i gospodarczych. Poprawia wskaźnik utlenialności wody, przez co bywa stosowany w stacjach odżelaziających i odmanganiających wodę. Stosowanie filtracji wody na węglu aktywnym polecane jest przy chorobach skóry (np AZS, atopowe zapalenie skóry).
Wyświetl produkty producenta: Aquafilter, H2OO, Różni, USTM, www.woda.com.pl